Lista câștigătorilor la Festivalul Internaţional de Film de la Berlin 2017

Filmul ”On body and soul” (Ungaria), de Ildikó Enyedi, a câştigat, sâmbătă 18 februarie, Ursul de Aur la cea de-a 67-a ediție a Festivalului Internaţional de Film de la Berlin.

Gala de decernare a premiilor a avut loc sâmbătă, la Berlinale Palast din Berlin, şi a fost difuzată în direct pe site-ul evenimentului.

Potrivit site-ului evenimentului, 18 dintre cele 24 de filme selectate în competiţie au concurat pentru Ursul de Aur şi Ursul de Argint, iar 22 de pelicule au avut premiere mondiale în cadrul festivalului.

România a fost reprezentată în competiția oficială de pelicula ”Ana, mon amour” (România, Germania, Franţa), de Călin Peter Netzer.

Ca şi ediția de anul trecut, Berlinala 2017 a fost una marcată de situaţia politică globală. Festivalul Internaţional de Film de la Berlin a reflectat ”haosul întunecat” din lumea modernă şi a oferit comentarii de actualitate despre evenimentele din Statele Unite, după cum declara în deschiderea festivalului directorul Dieter Kosslick.

Actorul Richard Gere l-a criticat dur pe preşedintele SUA, Donald Trump, într-o conferinţă de presă care a avut loc în timpul festival, din punct de vedere al politicilor antiimigraţie, susţinând că liderul de la Casa Albă răspândeşte frică şi că “a reuşit” să facă legătură între termenii “refugiat” şi “terorist”.

Festivalul Internaţional de Film de la Berlin atrage în fiecare an aproximativ o jumătate de milion de spectatori, sute de jurnalişti şi numeroase filme în program. Din acest punct de vedere, Berlinala este, alături de Cannes şi Veneţia, unul dintre cele mai importante evenimente cinematografice europene.

În 2016, trofeul Ursul de Aur a fost atribuit documentarului ”Fuocoammare/ Fire at Sea” (Italia – Franţa), de Gianfranco Rosi.

Statuetele acordate în festival au la bază o sculptură a artistei Renée Sintenis (1888-1965).

LISTA câştigătorilor:

Ursul de Aur pentru cel mai bun film – ”On body and soul”, de Ildikó Enyedi
Ursul de Argint – Marele Premiu al juriului – ”Félicité”, de Alan Gomis
Ursul de Argint pentru cel mai bun regizor – Aki Kaurismäki, pentru ”The other side of hope”
Ursul de Argint pentru cea mai bună actriță –  Kim Minhee, pentru ”On the beach at night alone”
Ursul de Argint pentru cel mai bun actor – Georg Friedrich, pentru ”Helle Nächte/ Bright nights”
Ursul de Argint pentru cel mai bun scenariu – ”Una mujer fantástica”, de Sebastián Lelio  şi Gonzalo Maza
Premiul “Alfred Bauer” pentru noi perspective în arta cinematografică – ”Pokot”, de Agnieszka Holland
Ursul de Aur pentru cel mai bun scurtmetraj – ”Cidade pequena”, de Diogo Costa Amarante
Ursul de Argint pentru cel mai bun scurtmetraj – ”Ensueño en la pradera”, de Esteban Arrangoiz Julien
Premiul juriului secţiunii de scurtmetraje (Audi Short Film Award) – ”Street of death”, de Karam Ghossein
Menţiune specială a juriului secţiunii de scurtmetraje – ”Centaur”, de Aktan Arym Kubat
Original Documentary Award – ”Istiyad Ashbah/ Ghost Hunting”, de Raed Andoni
Ursul de Argint pentru realizări artistice şi tehnice deosebite – Dana Bunescu pentru montajul filmului ”Ana, mon amour”
Cel mai bun lungmetraj de debut (în valoare de 50.000 de euro) – ”Estiu 1993/ Summer 1993”, de Carla Simón (din secţiunea Kplus)
Scurtmetrajul nominalizat pentru premiile Academiei de Film Europene 2017 – ”The Artificial Humors”, de Gabriel Abrantes
Ursul de Aur pentru întreaga carieră – creatoarea de costume Milena Canonero
Ursul de Cristal pentru cel mai bun film din Generation 14plus, acordat de juriul tânăr – ”Butterfly Kisses”, de Rafael Kapelinski
Menţiune specială din Generation 14plus, acordată de juriul tânăr – ”Ceux qui font les révolutions à moitié n’ont fait que se creuser un tombeau”, de Mathieu Denis, Simon Lavoie
Ursul de Cristal pentru cel mai bun scurtmetraj din Generation 14plus, acordat de juriul tânăr – ”Wolfe”, de Claire Randall
Menţiune specială din Generation 14plus, acordată de juriul tânăr – ”SNIP”, de Terril Calder
Marele premiu din Generation 14plus, acordat de juriul internaţional – ”Shkola nomer 3”, de Yelizaveta Smith, Georg Genoux
Menţiune specială din Generation 14plus, acordată de juriul internaţional – ”Ben Niao”, de Huang Ji, Ryuji Otsuka
Premiul special din Generation 14plus, acordat de juriul internaţional – ”The Jungle Knows You Better Than You Do”, de Juanita Onzaga
Menţiune specială Generation 14plus – ”U Plavetnilo”, de Antoneta Alamat Kusijanović
Premiul juriului ecumenic pentru cel mai bun film din competiţie – ”Una mujer fantástica”, de Sebastián Lelio
Menţiune specială a juriului ecumenic pentru un film din competiţie – ”On body and soul”, de Ildikó Enyedi
Premiul juriului ecumenic pentru cel mai bun film –  Panorama – ”Investigating Paradise”, de Merzak Allouache
Menţiune specială a juriului ecumenic – Panorama – ”I am not your negro”, de Raoul Peck
Premiul juriului ecumenic pentru cel mai bun film – Forum – ”Mama Colonel”, de  Dieudo Hamadi
Menţiune specială a juriului ecumenic – Forum – ”El mar la mar”, de Joshua Bonnetta & J.P.Sniadecki
Premiul FIPRESCI (Federaţia Internaţională a Criticilor de Film)  pentru cel mai bun film din competiţie – ”On body and soul”, de Ildikó Enyedi
Premiul FIPRESCI pentru cel mai bun film din Panorama – ”Pendular”, de Julia Murat
Premiul FIPRESCI pentru cel mai bun film din Forum – ”A feeling greater than love”, de Mary Jirmanus Saba
Premiul C.I.C.A.E. (Confederaţia Internaţională a Cinematografelor de Artă) pentru cel mai bun film din Panorama – ”Centaur”, de  Aktan Arym Kubat
Premiul C.I.C.A.E. pentru cel mai bun film din Forum – ”Newton”, de Amit Masurkar
Premiul Gilde deutscher Filmkunsttheater (Guild of German Art House Cinemas), acordat unui film din competiţie – ”The Party”, de Sally Potter
Premiul Europa Cinemas – ”Insyriated”, de Philippe Van Leeuw
Premiul Made in Germany – Perspektive Fellowship – ”Systemsprenger”, de Nora Fingscheidt; ”Der grüne Wellensittich”, de Levin Peter şi Elsa Kremser
Premiul Compass Perspektive pentru cel mai bun film – ”Die Beste aller Welten”, de Adrian Goiginger
Premiul Teddy pentru cel mai bun film – Panorama – ”Una mujer fantastica”, de Sebastián Lelio
Premiul Teddy pentru cel mai bun documentar – Panorama – ”Small talk/ Ri Chang Dui Hua”, de Hui-chen Huang
Premiul Teddy pentru cel mai bun scurtmetraj – Panorama – ”My gay sister/ Min homosyster”, de Lia Hietala
Premiu special acordat de juriul Panorama – ”Close-Knit/ Karera Ga Honki De Amu Toki Wa”, de Naoko Ogigami
Premiul Special Teddy – Monika Treut
Panorama Audience Awards – ”Insyriated”, de Philipp Van Leeuw (cel mai bun lungmetraj), şi ”I Am Not Your Negro”, de Raoul Peck (cel mai bun documentar)
Premiul cititorilor cinefili ai Berliner Morgenpost – ”On body and soul”, de Ildikó Enyedi
Premiul cititorilor cinefili ai Tagesspiegel – ”Mama Colonel”, de  Dieudo Hamadi
Ursul de Cristal pentru cel mai bun film din Generation Kplus – ”Piata loď/Little Harbour”, de  Iveta Grófová
Menţiune specială din Generation Kplus – ”Amelie rennt/ Mountain Miracle – An Unexpected Friendship”, de Tobias Wiemann
Ursul de Cristal pentru cel mai bun scurtmetraj Generation Kplus, acordat de juriul tânăr – ”Promise”, de Xie Tian
Menţiune specială pentru scurtmetraj Generation Kplus, acordată de juriul tânăr – ”Hedgehog’s Home”, de Eva Cvijanovic
Marele premiu din Generation Kplus, acordat de juriul international – ex aequo – ”Becoming Who I Was”, de Chang-Yong Moon şi Jin Jeon, şi ”Estiu 1993/ Summer 1993”, de Carla Simón
Premiul special din Generation Kplus, acordat de juriul international – ”Aaba/ Grandfather”, de Amar Kaushik
Menţiune specială Generation Kplus, acordată de juriul international – ”Sabaku”, de Marlies van der Wel
Premiul Amnesty International – documentarul ”La libertad del diablo”, de Everardo González

Leave A Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *